ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2415449
*
nr 241 5449
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H.90
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 maj 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/5 21:04:18
1
900 kr
18/5 07:27:48
2
1.200 kr
18/5 19:57:51
3
1.200 kr
18/5 19:58:20
3
1.400 kr
18/5 20:17:29
4
1.400 kr
19/5 12:55:07
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk gustaviansk stil gustaviansk-stil gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 241 5449
Spegel
Gustaviansk stil, förgylld, H.90
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 maj 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/5 21:04:18 | 1 | 900 kr |
18/5 07:27:48 | 2 | 1.200 kr |
18/5 19:57:51 | 3 | 1.200 kr |
18/5 19:58:20 | 3 | 1.400 kr |
18/5 20:17:29 | 4 | 1.400 kr |
19/5 12:55:07 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk gustaviansk stil gustaviansk-stil gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27